Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3022
referer -
uri - /aktualnosci/3022-polska-wsrod-krajow-o-najwiekszej-intensywnosci-prochnicy-u-dzieci
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

Polska wśród krajów o największej intensywności próchnicy u dzieci

Utworzono: poniedziałek, 28, listopad 2016 14:17

zębyW czteroletnim programie "Dzieciństwo bez próchnicy" wzięło udział ok. 360 tys. przedszkolaków. Eksperci podkreślają jednak, że Polska nadal należy do krajów o największej intensywności występowania próchnicy zębów u dzieci.

"Dzieciństwo bez próchnicy" to rozpoczęty 2012 roku z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia program, za którego realizację odpowiadał Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wspólnie z ośmioma innymi uczelniami medycznymi w Polsce.

W ramach projektu w przedszkolach prowadzono m.in. zajęcia dla dzieci o tym, jak dbać o zęby, np. w jaki sposób je prawidłowo szczotkować. Szkolono także rodziców i nauczycieli, by zachęcali dzieci do dbania o higienę jamy ustnej. Maskotką projektu był królik Pampiś.

W projekcie wzięło udział łącznie ok. 360 tys. przedszkolaków, 15 tys. nauczycieli przedszkolnych i ponad 700 tys. rodziców. W szkoleniach uczestniczyło ponadto niemal 1,4 tys. pielęgniarek i położnych oraz prawie 300 lekarzy pediatrów.

Kierownik projektu Piotr Gmerek w przesłanym PAP komunikacie podkreślił, że chociaż szkolenia były główną osią projektu, to w jego ramach przeprowadzono także wiele innych działań edukacyjnych i promocyjnych.

"W telewizji i internecie trwa jeszcze ogólnopolska kampania reklamowa, która ma przekonać do dbania o zęby od najmłodszych lat i uświadamiać, że zapobieganie próchnicy jest jak najbardziej możliwe, a co więcej - może być dobrą zabawą. Ponadto już wkrótce uruchomiona zostanie aplikacja mobilna, skierowana do dzieci w wieku 3-6 lat, która poprzez wciągającą grę uczy zasad higieny jamy ustnej" - zaznaczył Gmerek.

Kierownik Kliniki Stomatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Przewodnicząca Rady Programowej projektu "Dzieciństwo bez próchnicy" prof. dr hab. n. med. Maria Borysewicz-Lewicka podkreśliła natomiast, że chociaż eksperci są zadowoleni z przebiegu programu, to problem próchnicy nadal jest bardzo duży. Według specjalistów, Polska wciąż należy do krajów o największej intensywności występowania próchnicy zębów u dzieci.

"Udało nam się dotrzeć z działaniami edukacyjnymi do bardzo szerokiego grona odbiorców, a to niezwykle ważne ze względu na złożoność i wielowymiarowość problemu choroby próchnicowej zębów. Na jej powstanie ma bowiem wpływ wiele czynników - od zaniedbań w higienie jamy ustnej poprzez dietę bogatą w cukry po zwyczajne zarażanie się specyficznymi bakteriami, do którego dochodzi w pierwszych miesiącach życia dziecka" - zaznaczyła Borysewicz-Lewicka.

W środę w Poznaniu odbyła się także konferencja naukowa podczas której dyskutowano m.in. o problemach występowania próchnicy u dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci w wieku żłobkowym, a także roli samorządów w prowadzeniu działań profilaktycznych ukierunkowanych na choroby jamy ustnej wśród najmłodszych.

Program "Dzieciństwo bez próchnicy" był finansowany ze środków szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, przy współfinansowaniu Ministerstwa Zdrowia. Patronat honorowy nad projektem objęli Minister Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Pierre Fauchard Academy.

źródło: www.portalspozywczy.pl

ilustracja: pixabay.com

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!