Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3011
referer -
uri - /aktualnosci/3011-negatywne-skutki-palenia
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Negatywne skutki palenia

Utworzono: czwartek, 10, listopad 2016 16:47

paleniePalenie paczki papierosów dziennie powoduje nawet 150 mutacji rocznie w każdej komórce płuc.

Komórki płuc osób, które wypalają dziennie paczkę papierosów narażone są na rozwój 150 mutacji genetycznych każdego roku, drastycznie zwiększając prawdopodobieństwo zachorowania na raka płuc.  Tak wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie Science. Naukowcy zaobserwowali, że paląc codziennie ilość tytoniu równoważną paczce papierosów, w komórkach krtani nastąpiło 97 zmian, a w komórkach gardła 39 mutacji.

Nie jest żadnym zaskoczeniem, że palenie papierosów zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka, zwłaszcza na raka płuc, co jest konsekwencją zaciągania się dymem, który dostaje się bezpośrednio do układu oddechowego. Palenie powoduje powstawanie nawet 17 rodzajów nowotworów, ale aż do teraz naukowcy nie znali molekularnych przyczyn tego zjawiska.

Do tej pory udało się udokumentować, że rak często bywa rezultatem zmian genetycznych, a uszkodzenie DNA powoduje zaburzenia, przez które komórki zaczynają się dzielić w sposób niekontrolowany, przez co powstaje nowotwór. Poprzednie badania pokazały, że wdychanie dymu tytoniowego powoduje pewne mutacje w komórkach płuc palacza poprzez uszkodzenie jego DNA, ale samo zjawisko nie było wcześniej przedmiotem badań.

Międzynarodowy zespół badaczy postanowił przeanalizować komórki 5243 nowotworów, z których część wystąpiła u palaczy, a część u osób niepalących. Poprzez sprawdzenie mutacji genetycznych w komórkach nowotworowych, autorzy badań mogli przekonać się, ile uszkodzeń DNA można przypisać paleniu.

Wyniki badań pokazały bezpośrednią korelację pomiędzy latami, w których palono paczkę papierosów dziennie a liczbą zmian genetycznych we wszystkich typach nowotworów. Największy efekt widać w komórkach płuc, ale zauważalny jest też w jamie ustnej, gdzie każda komórka miała średnio 23 mutacje w każdym roku palenia, ale również w pęcherzyku żółciowym i wątrobie, gdzie w komórkach zachodziło odpowiednio 18 i 6 mutacji rocznie.

Autorzy badań podsumowali je mówiąc, że można teraz zaobserwować liczbę zmian w DNA powodowanych przez palenie tytoniu, dzięki czemu będzie można pracować nad nowymi sposobami zapobiegania powstawania nowotworów.

źródło: www.iflscience.com

ilustracja: pixabay.com 

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!