Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 2992
referer -
uri - /aktualnosci/2992-kostaryka-chce-byc-krajem-korzystajacym-wylacznie-z-energii-odnawialnej
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Kostaryka chce być krajem korzystającym wyłącznie z energii odnawialnej

Utworzono: piątek, 14, październik 2016 10:09

kostarykaKostaryka dąży do całkowitego uniezależnienia od paliw kopalnych i zbliża się do tego celu. Ostatnio przez76 dni bez przerwy zasilana była wyłącznie energią ze źródeł odnawialnych. W 2021 r. ma to być pełne 365 dni, przynajmniej tego chcą władze.

Rządowa agencja Economic Commission for Latin America and the Caribbean informuje, że ponad 80% energii odnawialnej w Kostaryce pochodzi z czterech elektrowni wodnych, a kolejna ma zostać ukończona do 2017 roku. Drugie w kolejności są źródła geotermalne, które wytwarzają ponad 12% energii, a trzecie miejsce zajmuje energia wiatrowa - 7%.

W zeszłym roku Kostaryka była największym producentem zielonej energii spośród państw Ameryki Środkowej. Jak wynika z raportu ECLAC, wyprodukowała ona aż 31% odnawialnej energii dla całego regionu. Druga w rankingu Gwatemala wytworzyła zaledwie 20% energii dla regionu.

Według Instytutu Energii Elektrycznej Kostaryki (ICE) w 2015 roku kraj ten zasilany był OZE przez 299 dni. Jak podaje portal Science Alert, wówczas korzystano tam z elektryczności powstałej w 99% w ekologiczny sposób.

W stosowaniu OZE na taką skalę Kostaryce bardzo pomaga klimat, niewielka powierzchnia i zaludnienie (5 mln) oraz charakter gospodarki. W kraju nie ma wielkich zakładów wytwórczych ani przemysłu. Gospodarka opiera się głównie na turystyce i rolnictwie.

Kostaryka nie jest pierwszym krajem, który postawił sobie za cel wykorzystywanie wyłącznie czystej energii. Tokelau, terytorium zależne Nowej Zelandii, od lipca tego roku opiera się na energii solarnej.

źródło: www.money.pl

ilustracja: pixabay.com

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!