Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 2975
referer -
uri - /aktualnosci/2975-czy-warto-jesc-grzyby
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Czy warto jeść grzyby?

Utworzono: środa, 28, wrzesień 2016 12:28

grzybyTo poszukiwania nie tylko na jesień. Kto jeszcze tego nie odkrył, niech próbuje: lato to też czas na grzybobranie! Nie ma chyba nic pyszniejszego niż pachnące lasem borowiki, kurki czy rydze. Nie ma co ukrywać, lubimy się nimi zajadać. Czy jednak w ślad za ich smakiem idą jakiekolwiek wartości odżywcze? Czy może naiwna jest wiara w to, że oprócz kilku przyjemnych chwil nad talerzem dostaniemy od nich coś więcej?

Powszechnie kojarzy się pojawianie grzybów z jesienią. A jednak one są już teraz – nie zależy to przecież od pory roku, a od wilgotności powietrza. W wielu regionach Polski w tym tygodniu może popadać, warto wybrać się zatem do lasu i popatrzeć pod nogi: może Was zadziwić już teraz niejedno znalezisko.

Bardzo długo lansowano pogląd, że grzyby w żaden sposób nie służą naszemu zdrowiu. Są smaczne, fakt, ale poza tym nic więcej. Na szczęście, rozprawiono się z tym mitem raz na zawsze. Wielbiciele grzybów mogą odetchnąć z ulgą.

Co siedzi w grzybie?

Niemal 90% składu grzybów to woda – są one zatem niskokaloryczne. W suchej masie natomiast przeważają białka – warto wiedzieć, że składają się one ze wszystkich aminokwasów egzogennych (szczególnie ważna informacja dla wegetarian!). Ponadto stanowią dobre źródło witamin A, B1, B2, B3, D, a także żelaza, wapnia, fosforu, sodu, potasu, cynku, jodu, selenu, manganu i miedzi (różnice w składzie podyktowane są gatunkami grzybów). To naprawdę solidny zastrzyk dobroczynnych substancji.

Kto nie powinien jeść grzybów?

Ograniczenia w spożyciu grzybów podyktowane są głównie tym, że zawierają one nietrawioną przez ludzki organizm chitynę. Dlatego też nie podajemy ich dzieciom do lat trzech. Również kobiety w ciąży powinny spożywać je z ostrożnością. Nigdy natomiast nie należy jeść grzybów niewiadomego pochodzenia czy zbierać samemu bez dokładnej ich znajomości. Niezwykle łatwo bowiem o zatrucia, których skutki bywają śmiertelne.

źródło: ulicaekologiczna.pl

ilustracja: pixabay.com

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!