Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 2974
referer -
uri - /aktualnosci/2974-sposob-na-kamienie-nerkowe
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

Sposób na kamienie nerkowe

Utworzono: wtorek, 27, wrzesień 2016 11:20

kolejka górskaByć może niedługo lekarze zaczną zalecać wizytę w lunaparku jako rozwiązanie problemów z kamieniami nerkowymi.

Naukowcy odkryli, że jeżdżenie na roller coasterach może pomóc w przemieszczaniu się kamienia nerkowego w układzie moczowym, a nawet całkowicie usunąć go z organizmu. Badanie, które zostało opisane w czasopiśmie Amerykańskiego Towarzystwa Osteopatii zostało zainspirowane niepotwierdzonymi historiami osób, które pozbyły się kamieni nerkowych po przejażdżce kolejką górską w Disneylandzie. Rekordzista przejechał się nią trzy razy, a po każdej rundzie kolejne kamienie samoistnie ewakuowały się z układu moczowego.

Aby sprawdzić, na ile wiarygodne są takie opowieści, zespół badaczy stworzył trójwymiarowe modele nerki tego konkretnego pacjenta, wypełnił je moczem i umieścił w nich prawdziwe złogi, w różnych miejscach w zależności od modelu. Następnie badacze zabrali ze sobą modele i 20 razy przejechali się z nimi roller coasterem.

Rezultaty były następujące: kamienie umieszczone w górnej części nerki przemieszczały się podczas każdej z 20 jazd, podczas gdy kamienie na dole nerki były bardziej uparte. Okazało się też, że siedzenie z tyłu kolejki umożliwiło przemieszczanie się kamieni w prawie 2/3 przypadków, a siedzenie w pierwszym wagoniku tylko w jednej na sześć jazd.

Kamienie nerkowe to złogi powstające w nerkach lub drogach moczowych na skutek wytrącania się związków chemicznych stanowiących prawidłowe lub patologiczne składniki występujące w moczu. W zależności od wielkości kamieni mogą one zostać samoczynnie usunięte z organizmu lub trzeba skorzystać z metody endoskopowej lub ultradźwięków, a w przypadku największych rozmiarów, kamienie usuwa się operacyjnie.

Badanie pokazuje, że jazda kolejkami górskimi pomaga usuwać małe kamienie nerkowe z układu moczowego bez żadnych interwencji medycznych, a także zapobiega tworzeniu się dużych złogów. Pozbycie się kamienia, kiedy jest on jeszcze niewielkich rozmiarów,  zapobiega dalszym komplikacjom w prawidłowym działaniu układu moczowego.

źródło: www.ilfscience.com

ilustracja: pixabay.com

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!