Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 2914
referer -
uri - /aktualnosci/2914-slonce-nad-tokelau
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Słońce nad Tokelau

Utworzono: piątek, 01, lipiec 2016 13:21

tokelauPanele słoneczne i agregaty prądotwórcze na olej kokosowy zostały uruchomione na Tokelau, co czyni z mieszkańców tych wysp pierwszy na świecie naród korzystający wyłącznie z odnawialnych źródeł energii.

System wykorzystujący energię odnawialną, składający się z paneli słonecznych, akumulatorów oraz generatorów prądu napędzanych biopaliwem otrzymywanym z oleju kokosowego, będzie w stanie wytworzyć tyle energii, żeby zaspokoić nawet 150% zapotrzebowania na elektryczność Tokelau. Dla porównania – gdyby największą farmę fotowoltaiczną z Polski przenieść do Tokelau, mogłaby ona wyprodukować rocznie tyle energii, ile potrzeba do zaspokojenia zapotrzebowania czterech atoli podobnej wielkości.

Cały system jest częścią Projektu Energii Odnawialnej Tokelau, który finansowany jest przez rząd Nowej Zelandii i należy do największych na świecie projektów energii odnawialnej off-grid. Dzięki temu projektowi zależność energetyczna tego nowozelandzkiego terytorium zmieni się radykalnie: od całkowitego uzależnienia od importowanych paliw do pełnej niezależności energetycznej.

Patrząc z perspektywy środowiskowej i społecznej zmiana zapowiada się bardzo korzystnie. Wyspy atolu posiadają zapasy kokosów, które nie są do niczego wykorzystywane odkąd 30 lat temu przerwano produkcję kopry. Projekt nie pociąga za sobą negatywnych konsekwencji, ale ma wiele zalet takich jak ograniczenie odpadów przy produkcji oleju czy ich usuwanie. Obecność dużych akumulatorów kwasowo-ołowiowych stanowi potencjalne zagrożenie dla środowiska, ale odpowiednie szkolenia i mechanizmy planowanego recyklingu znacznie to ryzyko ograniczają.

Władze Tokelau natrafiały na przeszkody i musiały podejmować trudne decyzje, aby projekt stał się faktem. Radosne świętowanie uruchomienia pozwala mieć nadzieję, że i inne lokalne społeczności skorzystają z tego przykładu, który zmotywuje je do rozwijania własnych systemów energii odnawialnej.

Tokelau rokrocznie wydaje ponad 800 tysięcy dolarów na import paliw. Władze atolu planują wykorzystać zaoszczędzone pieniądze na edukację i ochronę zdrowia. Część tej kwoty zostanie też przeznaczona na spłatę dotacji i pomocy finansowej, jakie Tokelau otrzymała od rządu Nowej Zelandii na ten projekt.

źródło: www.tokelau.org.nz

ilustracja: www.flickr.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!