Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 2797
referer -
uri - /aktualnosci/2797-sniadanie-po-polsku-z-rodzina-i-internetem
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Śniadanie po polsku - z rodziną i Internetem

Utworzono: czwartek, 25, czerwiec 2015 13:32

śniadanie po polsku z rodziną iŚniadanie lubimy jeść smaczne i w towarzystwie, ale znajdujemy też czas na surfowanie po sieci. Wyjątkiem jest spora grupa kobiet, które lubią celebrować najważniejszy posiłek dnia.

Eksperci od zdrowych śniadań zajrzeli do talerzy, miseczek i na kanapki Polaków, a także sprawdzili czym zajmujemy się podczas spożywania śniadania. Nasze zwyczaje związane z najważniejszym posiłkiem dnia zbadała firma Mixit, specjalizująca się w zdrowym musli. Z odpowiedzi 838 ankietowanych osób wynika, że dbamy o zdrowie, jesteśmy przywiązani do rodziny i… do technologii.

Śniadaniowe święto

Optymistyczna wiadomość jest taka, że duża grupa Polaków ma świadomość, jak ważne jest celebrowanie posiłku i spożywanie go w gronie najbliższych. Na pytanie dotyczące czynności wykonywanych podczas śniadania, ponad 22 proc. ankietowanych internautów odpowiedziało, że rozmawia z domownikami. 21,7 proc. badanych całą uwagę poświęca wyłącznie czynności jedzenia. Kolejna duża grupa respondentów - 21,1 proc. przyznała, że w czasie śniadania przegląda Internet.
sniadanie

Okazuje się więc, że jesteśmy bardziej towarzyscy (lub też mniej uzależnieniod Internetu) niż Czesi. W analogicznej ankiecie, jaką rok temu Mixit przeprowadził wśród naszych południowych sąsiadów (skąd wywodzi się firma), aż 25 proc. respondentów zadeklarowało że w czasie śniadania surfuje w sieci. Odpowiedzi tylko jemi rozmawiam z domownikamiCzesi wybierali dużo rzadziej - tylko 17 i 15 proc.

- Skupienie się na posiłku i jedzenie w gronie bliskich jest dobre zarówno dla ciała, jak i dla psychiki. Lepiej wtedy przyswajamy składniki odżywcze, a jednocześnie dbamy o podtrzymanie więzi rodzinnych, o co w dzisiejszych zabieganych czasach jest coraz trudniej - mówi Magdalena Kuklik, technolog żywienia Mixit.

Jemy prawie codziennie, ale dość szybko

Najlepszą informacją wynikającą z ankiety jest to, że większość z nas bez śniadania nie rusza się z domu (81,4 proc.). Tylko 5 proc. odpowiedziało, że nie jada śniadań w ogóle. Okazuje się też, że lubimy je urozmaicać - jemy na słodko lub słono (55,4 proc.). Wyłącznie słodkie smaki preferuje 21,5 proc. badanych.

Śniadaniu podobnie jak Czesi nie poświęcamy jednak zbyt wiele czasu, najczęściej dajemy sobie na nie 5 do 15 minut (71,1 proc.), pół godziny na poranny posiłek może poświęcić 19,7 proc. osób, a 8,5 proc. przeznacza na nie maksymalnie 5 minut.
sniadanie2

Najczęściej jemy w domu (83,8 proc.) lub w pracy (14,3 proc.) Tylko nieliczni stołują się w barach, restauracjach czy kawiarniach (0,4 proc.).

- Śniadaniowe zwyczaje Polaków i Czechów nieco się od siebie różnią. Czesi też najczęściej śniadają w domu, ale jednak rzadziej niż Polacy (64 proc.). Za to częściej niż w Polsce zabierają śniadanie do pracy (31 proc.). Częściej też zdarza się im jadać w restauracji lub kawiarni, niemal prawie 9 proc. ankietowanych przyznało, że robi to przynajmniej raz w miesiącu” – mówi Marcin Wallner, współzałożyciel Mixit. Czeskie śniadanie nie różni się bardzo od polskiego, nasi południowi sąsiedzi podobnie jak my chętnie wybierają musli, ale także pieczywo, owsiankę, herbatę, sery i owoce.

Kobiety lubią celebrować

Największe różnice w odpowiedziach wśród ankietowanych kobiet i mężczyzn dotyczą tego, co lubią robić podczas jedzenia śniadania. Mężczyźni częściej niż panie korzystają z technologii do korzystania z Internetu przyznało się 28 proc. z nich (kobiet - 20 proc.). Kobiety natomiast częściej skupiają swoją uwagę tylko na jedzeniu - 22 proc., wśród mężczyzn robi tak 17 proc. badanych.

Przedstawiciele obu płci w większości jedzą śniadanie codziennie i zajmuje im to od 5 do 15 minut. Najczęściej jedzą w domu, choć mężczyźni częściej od kobiet (14 proc.) zabierają śniadanie do pracy (20 proc.)

Jestem śniadaniową latawicą”

Jednym zadań w ankiecie było opisanie swojego ulubionego śniadania. Większość osób napisała, że śniadanie musi być pożywne, dawać energię na cały dzień, być szybkie i łatwe do zrobienia. Ankietowani podkreślali też wagę towarzystwa rodziny i innych bliskich osób. Ulubione śniadanie to także te, które jemy w dzień wolny, kiedy mamy na nie więcej czasu.

Internauci odpowiadali też kreatywnie: „Śniadanie z ukochaną osobą, bo wtedy nawet przypalona jajecznica nie popsuje fajnie spędzonego czasu,

„Żeby dało mi siły na cały dzień, a po nim nie czuła się ciężko jak wielki leń!Aby śniadanie pyszne i szybkie było, ale też aby się zdrowo trawiło :). Wśród odpowiedzi były też odważniejsze wyznania, np: Jestem śniadaniową latawicą - z jednym facetem wytrzymałam 10 lat, ale śniadanie musi być codziennie inne!. Ktoś przyznał się, że jada tylko kanapki, ale nie takie zwykłe, tylko kanciapki szczęścia duszy, a ktoś inny napisał, że jego ulubione śniadanie, to To, na co akurat mam ochotę :).

Pisownia cytatów oryginalna.

sniadania kobiety

 

 

mezczyzni

Badanie przeprowadziła firma Mixit.pl na 838 respondentach. 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!