Id kategorii - 376
Itemid - 8
view - category
id - 3
referer -
uri - /a?limitstart=0
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Szukaj definicji w naszym słowniku:

A

acesulfam K

E 950, intensywna substancja słodząca. Jest 130-200 razy słodszy od sacharozy. Jest odporny na działanie wysokich temperatur. Nie ma nieprzyjemnego posmaku. Często jest stosowany z poliolami, głównie sorbitolem. Jest bezkaloryczny, a ludzki organizm go niemetabolizuje. W ciągu 24 godzin od spożycia 99% acesulfamu w niezmienione formie jest wydalane z moczem. Nie jest magazynowany w organizmie. Według JECFA jego ADI wynosi 0-15 mg/kg m.c./dzień.

 

ADI

z ang. acceptable daily intake, czyli dopuszczalne dzienne pobranie, jest to ilość substancji, jaką człowiek może spożywać codziennie przez całe życie, zgodnie ze stanem obecnej wiedzy, bez szkody dla zdrowia. ADI wyraża się w miligramach na kilogram masy ciała człowieka na jeden dzień i uwzględnia pobranie danej substancji różnymi drogami np. z pożywieniem, lekami, powietrzem, kosmetykami.

 

akryloamid

krystaliczna, bezbarwna substancja pozbawiona smaku i zapachu, dobrze rozpuszczalna w wodzie, sklasyfikowana jako prawdopodobnie rakotwórcza i neurotoksyczna dla ludzi. Dokładny mechanizm powstawania akryloamidu nie jest znany. Jedna hipoteza mówi, że akryloamid powstaje w wyniku termicznej degradacji glicerolu (z tłuszczu) i reakcji z amoniakiem. Druga hipoteza zakłada, że akryloamid powstaje w wyniku reakcji glukozy z aminokwasami w podwyższonej temperaturze.

Czytaj więcej...

 

aktywność wody

jest to stosunek ciśnienia pary wodnej nad żywnością do ciśnienia pary wodnej nad czystą wodą w tej samej temperaturze. Im więcej substancji jest rozpuszczonych tym wartość aktywności wody jest mniejsza, a co za tym idzie mniejsza jest dostępność wody dla reakcji chemicznych, enzymatycznych oraz dla rozwoju drobnoustrojów.

 

ALA

patrz hasło: kwas alfa-linolenowy

 

alergen

każda substancja pochodzenia zewnętrznego, mogąca wywołać reakcję alergiczną (uczuleniową) organizmu. Alergenami są substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, a także np. leki. Alergeny można podzielić na:

  • wziewne, czyli takie, które dostają się do organizmu drogą oddechową, np. pyłki roślin, roztocza;
  • pokarmowe, czyli takie, które dostają się do naszego organizmu razem z pokarmem, np. owoalbumina (białko jaja kurzego);
  • kontaktowe, czyli wywołujące reakcję alergiczną po zetknięciu ze skórą, np. metale;
  • leki.
 
 

alkohol

organiczne związki chemiczne zawierające w swojej budowie co najmniej 1 grupę hydroksylową (-OH). W języku potocznym przez "alkohol" rozumie się zazwyczaj alkohol etylowy (etanol) lub napój alkoholowy. 1 g alkoholu etylowego dostarcza 7 kcal. Etanol do celów spożywczych otrzymuje się w wyniku fermentacji alkoholowej. Podstawowymi surowcami do produkcji etanolu są: buraki cukrowe, trzcina cukrowa, ziemniaki, i wiele innych roślin. Alkohol etylowy należy do związków chemicznych, które szybko wchłaniają się z przewodu pokarmowego – już w ciągu 5–10 minut po spożyciu można go wykryć we krwi. 

 

allicyna

związek o silnym zapachu i właściwościach bakteriobójczych. Podczas krojenia cebuli powstaje w wyniku hydrolizy alliiny. Produktami rozpadu allicyny są ajoeny, które są silnymi inhibitorami agregacji płytek krwi, przypisuje się im działanie lecznicze w zapobieganiu miażdżycy

 

aminokwasy

organiczne związki chemiczne, z których zbudowane są białka. Aminokwasy zawierają zasadową grupę aminową -NH2 oraz kwasową grupę karboksylową –COOH. Aminokwasy białkowe dzielimy na endogenne i egzogenne. Endogenne – to te, które organizm zwierzęcy jest w stanie wyprodukować, natomiast egzogenne nie są produkowane przez organizm człowieka i muszą być dostarczone z pożywieniem. Aminokwasy egzogenne to walina, leucyna, izoleucyna, treonina, metionina, fenyloalanina, tyrozyna, tryptofan i lizyna.

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!