Id kategorii - 3
Itemid - 8
view - article
id - 364
referer -
uri - /a/364-akryloamid
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Szukaj definicji w naszym słowniku:

akryloamid

krystaliczna, bezbarwna substancja pozbawiona smaku i zapachu, dobrze rozpuszczalna w wodzie, sklasyfikowana jako prawdopodobnie rakotwórcza i neurotoksyczna dla ludzi. Dokładny mechanizm powstawania akryloamidu nie jest znany. Jedna hipoteza mówi, że akryloamid powstaje w wyniku termicznej degradacji glicerolu (z tłuszczu) i reakcji z amoniakiem. Druga hipoteza zakłada, że akryloamid powstaje w wyniku reakcji glukozy z aminokwasami w podwyższonej temperaturze.

Podstawowym kryterium powstania akryloamidu jest zastosowanie temperatury > 120oC (smażenie, pieczenie). W środkach spożywczych największe ilości akryloamidu stwierdzono w przetworach ziemniaczanych (frytki, chipsy) oraz produktach zbożowych  (pieczywo, płatki ziemniaczane). Obecnie nie ma wyznaczonych dopuszczalnych poziomów akryloamidu w środkach spożywczych. Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią o 0,5 µg akryloamidu w litrze wody. Prawo Unii Europejskiej dopuszcza maksymalnie 0,1 µg akryloamidu w litrze wody.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!